Българският пианист професор Людмил Ангелов ще представи самостоятелен концерт в Огледална зала “Нели Божкова” в Добрич на 27 ноември, съобщават от Общината на областния град.
Концертът „Пеещи артисти“ огласи за трети път зала 1 на НДК във вечерта на 24 септември.
Бяха представени 24 изпълнители, които изпълниха на живо по една или две песни, от които осем нови. В спектакъла участваха „Акага“, Дарин Ангелов, Симеон Владов, Deja vu, Орлин Горанов, Петя Дикова, Теди Кацарова, Момчил Колев, Анастасия Левордашка, Нина Николина, Люба Пашова, Атанас Пенев („Б. Т. Р.“), Мариана Попова, Жаклин Таракчи, Николай Урумов, Иван Динев-Устата, Майя Йорданова, „Шик“, Димитър Туджаров-Шкумбата.
Специален гост на вечерта бе Георги Христов, който излезе в края на двучасовото шоу, за да изпее „Българийо, майчино обятие“ (музика и аранжимент – Димитър Гетов, текст – Джина Дундова). На това финално изпълнение излязоха всички изявили се
Галерия „Париж“ открива новия сезон с изложба от 12 платна на наивиста Стоян Божкилов. Експозицията „Двама“ ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 1 октомври, информират домакините на събитието.
Организаторите разказват, че изложбата се казва „Двама“, тъй като всичките творби на Божкилов показват именно това – любовта между мъжа и жената. „Във всяка една от тях ще срещнем неизменната прегърната двойка, която влюбено крачи през живота. Този свят на слялите се души и тела е винаги цветен, красив, топъл, уютен и много често е кръгъл. Кръгът е символ на вечността, на сливането в едно, там където началото и краят стават безкрайност, защото мъжът и жената се прилепят един към друг и стават една плът в пълния библейски смисъл“, разказват от екипа.
Стоян Божкилов е роден през 1974 г. в Сандански. Рисува
Регионален исторически музей – Русе е носителят на тазгодишната награда „Жива“ и получи отличието на церемония тази вечер в Габрово.
На награждаването присъстваха служебният министър на културата Найден Тодоров, кметът на Габрово Таня Христова, областният управител на Габрово Мария Башева – Венкова, директорът на Форумът за славянските култури д-р Андрея Рихтер и Йорданка Чобанова ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.
„Щастлив съм, че наградата е в един от най-добрите музеи в България – този на град Русе", коментира пред журналисти министър Тодоров. Според него има още много, което трябва да се направи за музеите в България.
Проблемите са много, от една страна музеите са много, от друга страна – недостатъчно, предвид територията, предвид наследството и цивилизациите, които са били преди н
В България e най-голямата неяпонска група автори на кири-е в целия свят. Това каза в интервю Ани Иванова, организатор и куратор на изложбата "Природна хармония", която представя творби на японското хартиено изкуство кири-е.
Тя е подредена в Художествена галерия "Илия Бешков".
Иванова разказа, че кири-е е японско изкуство, което започва още от седми век. То е внесено от Китай, като с него са се правили шаблоните за декорация на кимона и други текстилни произведения. След Втората световна война в Япония започва да се използва като техника. "Така както някои автори работят с акварел и акрилни бои, то някои могат да правят творбите си в кири-е. "Кири" на японски означава режа, а "е" е наставката, която се слага за картина, т.е. рязани картини", допълни Иванова.
Тя е първият автор в България, който започва да реже цветни кири-е картини.
"Занимавам се с
Президентът на САЩ Джо Байдън отличи американски личности в сферата на културата и хуманитарните науки, като сред тях са Стивън Спилбърг, Спайк Лий, Куин Латифа, Миси Елиът, предаде Асошиейтед прес.
На церемония в Белия дом той връчи медали на 39 изявени личности.
Сред получилите Национален медал за изкуствата са кинодейците Стивън Спилбърг, Спайк Лий и Кен Бърнс, както и певиците Миси Елиът и Куин Латифа. Общо 20 души взеха това отличие. Байдън връчи и 19 Национални медала за хуманитарни науки, като сред отличените са драматургът Арън Соркин и историкът Джон Мийчам.
Три от медалите бяха връчени посмъртно: покойната певица Селена Кинтанила и художничката Рут Асава са носители на медали в областта на изкуствата, а покойният готвач и автор на книги Антъни Бурдейн е сред носителите на Медал за хуманитарни науки.
"Преди всичко вие сте май
Почитателите на класическата музика ще могат да чуят "Органова хорална прелюдия в Сол минор" на композиторите Йохан Себастиан Бах и Феручо Бузони, както и произведения на Ференц Лист, Фредерик Шопен и други, допълват от общинската администрация.
Пианиститът проф. Людмил Ангелов е роден във Варна. Завършва Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Той е носител на награди от международните конкурси “Фредерик Шопен” (Полша), Palm Beach (САЩ), Piano Masters (Монте Карло) и World Piano Masters Tour (Франция). Проф. Ангелов е свирил в зали като Берлинската филхармония, „Музикферайн” и „Щатсопер“ във Виена, „Концертгебау” в Амстердам, „Плейел” и „Гаво” в Париж, Националната филхармония и Националната опера във Варшава, „Аудиторио Насионал” в Мадрид, залата на Московската консерватория и други.
През 2015 година е удостоен с Голямата награда на град Варна за цялостната си дейност. Людмил Ангелов е носител и на наградата Аполон Токсофорос и член-кореспондент на Кралската Академия на изящните изкуства в Толедо. Преподава в Нов български университет, където изнася майсторски класове, канен е за жури на международни конкурси. През 2022 г. е удостоен със званието Почетен гражданин на София и става носител на „Златен век - огърлие“ на Министерството на културата. В края на 2023, кралят на Испания, Фелипе VI, го удостоява с ордена „Исабела Католическа“ за особени заслуги към двустранните отношения между Испания и България и приноса му към културата на двете държави.
Петима скулптори са избрани за участие в Симпозиума по скулптура в дърво 2024, който ще се проведе в село Ясна поляна, община Приморско.
Той започва на 12 август и съгласно статута на форума в него участват петима творци (четирима българи и един чуждестранен автор), избрани с конкурс на база предварителни проекти, съобщават от Съюза на българските художници (СБХ).
Това са скулпторите Галя Благоева, Кристина Йосифова, Никола Диков, Николай Маринов и Херман Гшайдер. Резерва е Валентин Митев.
Участниците в симпозиума са избрани на 6 август от журито в състав: Николай Колязов (председател, секретар на секция „Скулптура“ на СБХ), Боян Боянов, Витали Халваджиев, Диана Драганова-Щир, Ивайло Аврамов, Иван Русев, Момчил Мирчев, Павлин Радевски, Петър Наков, Теодор Нанев, допълват от СБХ.
/ВСР
Лондон се превърна в Изумрудения град за европейската премиера на филма „Злосторница“, която се състоя в понеделник, 18 ноември, съобщи Би Би Си.
Ариана Гранде, Синтия Ериво и Джеф Голдблум бяха сред актьорите, които въпреки дъждовното време, излязоха на „зеления“ килим.
Филмът е адаптация на мюзикъла, който разказва историята на злата вещица от Запада от „Вълшебникът от Оз“.
Подобно на премиерата на „Барби“ миналата година, актьорският състав бе облечен в цветове, сходни с тези на героите им във филма. Така Ариана Гранде се отказа от розовото и мина по килима в пастелно жълта рокля.
Филмът е заснет във Великобритания, а актьорите от „Злосторница“ казаха пред Би Би Си, че са развълнувани да бъдат в столицата за премиерата.
Синтия Ериво, която играе зелената вещица Елфаба, каза, че &bdqu
Пиесата "Оръжията и човекът" има едно важно послание - как две враждуващи страни накрая започват да се обичат. Това е най-важният въпрос за обществото, коментира Васил Василев, директор на Народния театър "Иван Вазов", в предаването на БНТ "Денят започва с Георги Любенов".
Нека спрем да говорим и взаимно да се обвиняване, повече няма нужда от това, ние се направихме на маскари, заяви той.
За ситуацията в четвъртък Василев разказа, че театърът е бил "окупиран" и "ние работихме в една военна обстановка". Ако има обвинения срещу мен, те са, че излязох и защитих институцията си, заяви Василев. След представлението бяхме готови да застанем пред публиката и да дебатираме – пиесата антибългарска ли е е, може ли някой да се обиди, може ли в нея да търсим човечност и разбиране, може ли да се сплотяваме, коментира още той. Никога не бих се подиграл
Безсънните нощи са цената на успеха. Винаги е така. Това каза Стефан Вълдобрев, който днес бе гост във формата „Цената на успеха“ на Празниците на изкуствата „Аполония“.
Няма нищо по-хубаво от усещането сутрин, че си си свършил работата добре предната вечер. Някакво удовлетворение. Или като излезе албум - пуснеш си го и знаеш, че е станал. Това усещане е много кратко, само една сутрин, обясни той.
Стефан Вълдобрев и Маргарита Димитрова, изпълнителен директор на фондацията за изкуство „Аполония“, разказаха, че се познават от повече от 30 години.
"Тогава не гледах на „Обичам те, мила“ като на „По-полека“ сега. Гледах на нея като на шега и не исках хората да ме свързват с нея. Исках да забележат и другите песни. Исках да натрупам още и още песни. И в момента гледам по друг начин на нея, защото
Орлин Павлов представя нов сингъл и видео It Felt So Good, съобщават от екипа на изпълнителя.
По идея на музикалния продуцент Васко Иванов-Dexter през май е организирана работна музикална сесия с Орлин Павлов и Кристиан Костов. Тримата за първи път творят заедно и резултатът е It Felt So Good.
„Магията се случва буквално за два часа. Обсъждат музикални идеи, кантото се излива на момента, след него и текстът. Dexter се включва в аранжимента и мастеринга“, разказват от екипа.
Орлин Павлов добавя, че Кристиан и Dexter са изключително талантливи млади музиканти със световен потенциал и е страхотно удоволствие да работи с тях.
Видеото следва динамиката на песента, като едновременно с това зарежда с чувствена и любовна лятна енергия. Основна роля в историята има уиндсърфистк